Význam edukácie pri DM, jej ciele a prostriedky

Edukáciu treba chápať ako neodmysliteľnú súčasť a základný predpoklad intenzívnej liečby. Aby liečebný efekt bol čo najväčší, je nutná permanentná edukácia pacienta a jeho rodičov s cieľom zapojiť ich do ošetrovacieho tímu.
Bez edukácie nie je možné prepustenie pacienta do domáceho prostredia, preto sa s ňou začína už pri prvej hospitalizácií a jej pokračovanie je realizované pri každej ambulantnej kontrole.
Najlepšie sa výučba realizuje u detí (najmä vo veku od 14 rokov a vyššie) počas výchovno - liečebno - rekondičných pobytov v tzv. dia - táboroch. V mimonemocničnom prostredí dieťa vo väčšej psychickej pohode prijíma informácie a v kolektíve svojich rovesníkov, ktorí majú rovnaký zdravotný problém, si teoretické vedomosti môže overiť v praxi.
Ja osobne si tiež myslím, že edukácia v dia - táboroch je oveľa zaujímavejšia a príťažlivejšia ako v nemocničnom prostredí. V dia - táboroch som videla aj iný pohľad na cukrovku, a že sa s ňou dá v pohode žiť. Zmenila som aj veľa názorov. Napríklad, že som odmietala myšlienku liečby pomocou inzulínovej pumpy. Počas posledného dia - tábora som svoj názor zmenila a uskutočnila rozhodnutie v prospech liečby inzulínovou pumpou. Prostredníctvom názornej demonštrácie a inštruktáže o využití inzulínovej pumpy mnoho mojich rovesníkov zmenilo svoje rozhodnutie.
Toto bol jeden príklad toho, ako nám nové poznatky a zručnosti získané v dia - tábore skvalitňujú náš život s cukrovkou a pomáhajú nám čeliť problémom, ktoré toto ochorenie prináša.
Cieľom edukácie je zlepšenie psychického a zdravotného stavu diabetika, preto musí spĺňať nasledovné podmienky:
  • zvýšenie znalosti diabetika
  • zlepšenie praktických vedomostí a zručností

  • Význam edukácie spočíva v pochopení, ako správne postupovať pri chorobe, ako celkove skvalitniť svoj život, ako správne pristupovať k závažnému ochoreniu, ktorému treba venovať dostatok pozornosti.

    Edukácia znamená vedieť viac a dlhšie žiť.

    Prednáška